Translate/Μετάφραση

Ανάλυση 9ης αγωνιστικής Ευρωλίγκας.

Παναθηναϊκός-Ζιελόνα Γκόρα

Του Μιχάλη Λάγκη

Στο καθοριστικής σημασίας παιχνίδι για την πρόκριση στο TOP-16 της διοργάνωσης ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και καθάρισε με 30αρα τους Πολωνούς (82-51).Εξαιρετικός Νίκ Καλάθης,εκπληκτική συνολική άμυνα και 29 τελικές πάσες!!

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερη αμυντική συνοχή με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να κλείνει την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ (23-18).Στην δεύτερη περίοδο μπήκε το νερό στο αυλάκι και ο Παναθηναϊκός  παίζοντας με ρυθμό σε άμυνα και επίθεση αύξανε σταδιακά την διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε ουσιαστικά τίποτα.Ο Παναθηναϊκός αύξανε διαρκώς την διαφορά και οι Πολωνοί ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν.Η άμυνα των πράσινων ήταν τόσο καλά δομημένη που στην τελευταία περίοδο η Ζιελόνα σκόραρε μόνο 4 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την συμμετοχή του στο TOP-16.Οι παίκτες του έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα σε ένα παιχνίδι που ήταν DO OR DIE.Δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να αμφισβητηθεί η κυριαρχία τους και ήταν εξαιρετικοί στον τομέα της δημιουργίας.Τομέας ο οποίος περνάει από τα χέρια του Καλάθη.Κάνει εξαιρετική χρονιά μέχρι τώρα και δίνει πολλές λύσεις με το πολύπλευρο παιχνίδι του.